BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 25 delar. Paris 1762-68, 1775-81 och 1819-1838. Vikt ca 1600 gram.

375879. BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 25 delar. Paris 1762-68, 1775-81 och 1819-1838. Vikt ca 1600 gram.

8 matgafflar, 6 matskedar, 6 förrättsskedar och 5 teskedar.
Längd 14-21 cm.
Graverad vapendekor med devis Patientia victix

Proveniens
Grevinnan de la Rochefoucaulds samlingar på Château de Belloy sur Somme.

Se även varunr 375874 och 375884 med samma proveniens.

Bruksslitage. Teskedar med skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 14-21 cm.

Proveniens

Antal besök: 1 214