374847. BOKHYLLA, teak, "Prydno", Bröderna Gustavssons Möbelfabrik, Viserum. 1950/60-tal.
Benställning i svärtad metall med detaljer i mässing. 6 s hyllplan i fanérad teak. samt skåp med slagdörrar. Höjd 167,5 djup 32, bredd 86 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Behöver justeras något.