ZISELIERTE SCHENKKANNE. Arabiska, ottomanska, orientalisk design.

374640. ZISELIERTE SCHENKKANNE. Arabiska, ottomanska, orientalisk design.

Orientera ursprung, dejting 1. 1900-talets första hälft. Material koppar med överlägg, rikt dekorerad med naturmotiv. Mått ca. Höjd 29,5 cm + handtag, ställ 10,5 cm.

Smärre ålderstecken, eventuellt saknad del.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 709