KRISTALLKRONA med 5 ljusarmar. Barockstil 1900-tal.
373790. KRISTALLKRONA med 5 ljusarmar. Barockstil 1900-tal.
Mässingsstomme behängd med droppformade prismor och margeriter. Krönande plym samt avslutande klot. Delvis glasad mittstam och obelisk. Elektrifierade ljusarmar. Höjd ca 85, diam ca 50 cm.
Ett elljus knäckt.
Lösa prismor medföljer.
Bruksskick, smuts.
Ett elljus knäckt.
Lösa prismor medföljer.
Bruksskick, smuts.