373476. BOKSKÅP, empirestil, Stockholm, 1800-talets andra del.
Valnötsfanérad. Kannelerade kolonner med bladdekor.
Löstagbart ovanstycke. Originalglas.
Stämplat C.H BENCKERT
Längd 98 cm
Bredd 44 cm
Höjd 215 cm.
Ålders samt bruksslitage.
En fot ojämn.