MATSERVIS, 58 delar, Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets mitt.

372617. MATSERVIS, 58 delar, Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets mitt.

12 mattallrikar, Diam 25 cm.
12 djupa tallrikar; Diam 25 cm.
12 assietter; Diam 22 cm.
12 assietter; Diam 18 cm.
1 uppläggningsfat; 40 x 28 cm.
1 uppläggningsfat; 35,5 x 23,5 cm.
2 uppläggningsfat; 30 x 20 cm.
1 uppläggningsskål; 27 x 21,5 cm.
1 uppläggningsskål; 24,5 x 19 cm.
2 uppläggningsskålar; 25,5 x 15 cm.
1 kanna; Höjd 18,5 cm.
1 såssnipa; Höjd 10,5 cm.
/Beskrivningen kompletterad 20160107./.

Bruksslitage.
1 djup tallrik med kantnagg.
Några glasyrdefekter förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 mattallrikar, Diam 25 cm.
12 assietter; Diam 22 cm.
12 assietter; Diam 18 cm.
1 kanna; Höjd 18,5 cm.
1 såssnipa; Höjd 10,5 cm.

Bruksslitage.
1 djup tallrik med kantnagg.

Antal besök: 1 331