MATSERVISDELAR i flintgods, 43 st. Rörstrand "Willow" 1800-tal.

372584. MATSERVISDELAR i flintgods, 43 st. Rörstrand "Willow" 1800-tal.

Blåvit underglasyrdekor av det kända tårpilsmönstret.
14 mattallrikar
12 sopptallrikar
10 assieter
1 lunchtallrik
4 skålar, diameter 25 - 12,5 cm
2 uppläggningsfat. Längd 30 och 44 cm. Davenport.

Slitage, missfärgad krackelyr.
Trycken varierar i intensitet beroende på åldersspannet.
Storleksvariationer förekommer.
Stora fatet nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

14 mattallrikar
12 sopptallrikar
10 assieter
1 lunchtallrik

Stora fatet nagg.

Antal besök: 1 836