ELORGEL, Renn Electronics för IKEA, med pall, 1970-tal.

3716638. ELORGEL, Renn Electronics för IKEA, med pall, 1970-tal.

Höjd ca 83, 100x52 cm, pall med ställbar höjd, sits med bredd 50 cm

Historik: 1970 började IKEA sälja pianon i olika färger. Dessa köptes in i England av märket RENN, inklusive ett elektroniskt instrument som IKEA beskrev som ”en heltransistoriserad elorgel”.

https://ikeamuseum.com/sv/utforska/berattelsen-om-ikea/tyngsta-fiaskot/.

Bruksslitage, märken, fungerade vid enklare tester, ojordad kontakt, ingen funktionsgaranti lämnas, pall med senare klädsel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 115