TÄNDSTICKSASKAR, större samling, 1900-tal.

370836. TÄNDSTICKSASKAR, större samling, 1900-tal.

3 skokartonger med tändsticksaskar.
Samlingen innehåller 100-tals askar, såväl med "trästomme" som i papp. Många är av reklamtyp. Flertalet förpackningar med tändstickor, huvudsakligen oanvända.
Träaskarna ofta med etiketter av äldre typ.

Smärre bruksslitage.
Innehållet i kartongerna ej fullständigt genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

Antal besök: 5 960