370836. TÄNDSTICKSASKAR, större samling, 1900-tal.
3 skokartonger med tändsticksaskar.
Samlingen innehåller 100-tals askar, såväl med "trästomme" som i papp. Många är av reklamtyp. Flertalet förpackningar med tändstickor, huvudsakligen oanvända.
Träaskarna ofta med etiketter av äldre typ.
Smärre bruksslitage.
Innehållet i kartongerna ej fullständigt genomgånget.
Smärre bruksslitage.