370505. SEKRETÄR, furu, 1800-talets första hälft.
Skrivklaff med bakomliggande lådinredning, lucka (lös), en låda saknas, utdragbar låda överst samt 3 lådor. Metallbeslag. Höjd 130, längd 116, bredd 48 cm.
Slitage, lagningar, repor, torrsprickor, ställvis äldre maskhål.
Nyckel/nycklar finns.