SILVERBESTICK M M, 27 delar, 1900-tal.

370105. SILVERBESTICK M M, 27 delar, 1900-tal.

1 gaffel "Rosen"; Längd 18,5 cm.
1 gaffel, "Gammal Fransk"; Längd 18,5 cm.
6 mockaskedar; Längd 10 cm.
1 fat; Diam 18 cm.
2 fat; Diam ca 6 cm.
1 konfektsked med rosdekor; Längd 11,5 cm.
2 miniatyrskopor med rosdekor; Längd 10,5 cm.
1 mockasked med rosdekor; Längd 9 cm.
2 plockgafflar med rosdekor; Längd 9 cm.
3 konfektskedar; Längder 10-12,5 cm.
2 plockgafflar; Längder 11 resp 12 cm.
2 sockertänger; Längder 9 resp 11,5 cm.
1 smörgåsspade "Kalundborg"; Längd 14,5 cm.
1 vindruvssax med blad i rostfri metall; Längd 13 cm (saxens vikt 42 g).
Medföljer: 1 toddy-/konfektsked; Längd 16,5 cm (vikt 22 g).
Total vikt delar i silver utom vindruvssaxen 460 g.

Ålders- och bruksslitage. (Flera delar dock nära nyskick.)
Gravyr förekommer (gaffel "Gammal Fransk" och fat).
Monterat emaljerat märke på fat Diam 18 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 mockaskedar; Längd 10 cm.
1 fat; Diam 18 cm.
2 fat; Diam ca 6 cm.

Antal besök: 1 406