GUSTAV BECKER. Regulator, Freiburg i Schlesien, omkring 1900.
3700942. GUSTAV BECKER. Regulator, Freiburg i Schlesien, omkring 1900.
Valnötfaner och trä. Rektangulär kropp glaserad på tre sidor över en godronerad, infälld konsol. Halvcirkelformade, räfflade kolumner placerade på sidan. Rund, ledad urtavla i mässingsram. Svarta romerska index. Mekanisk pendel med nyckellyft. Slagverk på lerpenna. HxBxD: 60x48x19 cm Nyckel tillgänglig.
Små tecken på slitage, stift på konsolen och krönning saknas. En funktionell garanti tillhandahålls inte.