Målade dekor av växter i grön färg. Profilerad bård med gulddekor.
27 mattallrikar
15 djupa mattallrikar
7 assietter
14 bordstallrikar
2 kakfat, diam 22
12 uppläggningsfat, längd 24-50 cm
sparrisfat
fiskfat, längd 63 cm
såsterrin, längd 23 cm
2 uppläggningsfat, diam 32 cm.
Mindre nagg på fotringar. Färgbortfall samt bruksslitage.
27 mattallrikar
15 djupa mattallrikar
7 assietter
14 bordstallrikar
2 kakfat, diam 22
sparrisfat
fiskfat, längd 63 cm
såsterrin, längd 23 cm