369085. KARMSTOL, bonad björk och bok. Senempire 1800-talets mitt.
Profilerad horisontell ryggbricka, skurna armlän och svängda ben. Fast sits, klädsel i handbroderat ylletyg, daterat EH 1983. Sitthöjd 46, bredd 52, höjd 87 cm.
Bruksskick, åldersrelaterat slitage.