Låset från subsidiegevär.
Låsblecket stämplat Tower samt försedd med Storbritanniens krona, regentinitialer otydliga. Pipan märkt V58 och 944, samt försedd med eroderade stämplar på ovansidan. S-format sidbleck, märkt V58. Bakstycket märkt 944.
Längd: ca 139 cm.
Ställvis kraftigt anlupet. Framstocken med skador.
Låset från subsidiegevär.
Längd: ca 139 cm.