TEKANNA, keramik, Allan Ebeling, Bo Fajans, Art Deco, 1920/30-tal.

368398. TEKANNA, keramik, Allan Ebeling, Bo Fajans, Art Deco, 1920/30-tal.

Gul glasyr med svart dekor i form av pagoder.
Längd 20 cm, höjd 13 cm.

Bruksslitage, smärre glasyrbortfall vid pipen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 20 cm, höjd 13 cm.

Antal besök: 4 661