368285. MAARTEN VAN DEN HEUVEL & SERVATIUS KOCK. Porträtt föreställande Gustav II Adolf, gyllenläder, 1600-tal.
37,5 x 31 cm
"GVSTAVVS ADOLP: D:G SVEC: GOTH WAND: Q. REX. CVM DEO ET VICTRICIBVS ARMIS. FERIVNT SOMMOS. RESTAVRATOR LIBIRATIS GERMANICAE. PRESSA TOLLTVR."
Det finns uppgifter om fler porträtt (i olika färgsättningar) som ska finnas bevarade i Göteborg, Gripsholm, Skoklosters slott, Nationalmuseum i Stockholm, Rijksmuseum i Nederländerna och Deutsches Ledermuseum i Tyskland.
Tack till Annika Arvidsson, Lages Tapetserarverkstad.
Slitage och skador, uppfodrad på pannå, monterad i senare ram.
37,5 x 31 cm