MAARTEN VAN DEN HEUVEL & SERVATIUS KOCK. Porträtt föreställande Gustav II Adolf, gyllenläder, 1600-tal.

368285. MAARTEN VAN DEN HEUVEL & SERVATIUS KOCK. Porträtt föreställande Gustav II Adolf, gyllenläder, 1600-tal.

37,5 x 31 cm

"GVSTAVVS ADOLP: D:G SVEC: GOTH WAND: Q. REX. CVM DEO ET VICTRICIBVS ARMIS. FERIVNT SOMMOS. RESTAVRATOR LIBIRATIS GERMANICAE. PRESSA TOLLTVR."

Det finns uppgifter om fler porträtt (i olika färgsättningar) som ska finnas bevarade i Göteborg, Gripsholm, Skoklosters slott, Nationalmuseum i Stockholm, Rijksmuseum i Nederländerna och Deutsches Ledermuseum i Tyskland.

Tack till Annika Arvidsson, Lages Tapetserarverkstad.

Slitage och skador, uppfodrad på pannå, monterad i senare ram.

Gör en kostnadsfri värdering!

37,5 x 31 cm

Antal besök: 3 363