LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets början. Höjd 95 cm.

368193. LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets början. Höjd 95 cm.

Stomme av mässing, behängd med bl.a. lövslipade prismor, största prismorna ca 16 x 10 cm. 6 st ljusarmar för stearinljus samt 6 st ljuspunkter. Höjd 95 cm exklusive kedja, diameter 57 cm.

Bruksslitage, patina.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, patina.

Antal besök: 1 929