3680654. EN MENDE HJÄLMMASK, SIERRA LEONE.
andra tredjedelen av 1900-talet, med ett kraftigt snidat dubbelsidigt huvud och ett brett ansikte och en blå tygbas, 29 cm hög 21 cm bred
Proveniens - Kieran River Jones Collection,
Anmärkning - för jämförbara exempel se Woolley & Wallis 22 februari 2023 Lot 122, Woolley & Wallis 15 december 2021 Lot 722, Sotherby's 23 maj 2023 Lot 18.
bra övergripande skick, fin djup mörk färg, allmänna märken och slitage.