SCHMIDT-ROM, HEINRICH. ”BALI”, olja på duk, signerad. Schmidt-Rom, inte dat.
367761. SCHMIDT-ROM, HEINRICH. ”BALI”, olja på duk, signerad. Schmidt-Rom, inte dat.
”BALI”, olja på duk, signerad. Schmidt-Rom (fram till höger), inte daterad.
Mått: 101,5 x 130,5 cm (höjd x bredd)
Heinrich Schmidt-Rom:
- 1877 i Berlin som Heinrich Wilhelm Nicolaus Schmidt född.
- † 28 september 1965 i Dessau)
- var en tysk landskapsmålare och porträttmästare
- Många och längre resor tog honom till Nordafrika och Bali.
Heinrich Schmidt-Rom: