EERO AARNIO. Fåtölj, "Åskbollen", Asko, Finland. Formgiven 1963.

3673257. EERO AARNIO. Fåtölj, "Åskbollen", Asko, Finland. Formgiven 1963.

Vitlackerad, klotformad stomme av glasfiber, aluminiumfot. Stoppad inredning med lös rygg- och sittdyna, blå textil.
Bredd ca 110, djup 97, höjd 124 cm.

Bruksslitage, mindre färgbortfall. Textil med ställvist slitage, skador, fläckar.

Eero Aarnio (Född 1932)

Tema

Retrohem

Gör en kostnadsfri värdering!

Eero Aarnio (Född 1932)

Tema

Retrohem

Antal besök: 2 583