18KT GULD RUBELLITE OCH DIAMANT COCKTAILRING.

3668724. 18KT GULD RUBELLITE OCH DIAMANT COCKTAILRING.

Rocks & Co. cocktail bestående av en oval blandskuren Rubellite med ursprung i Shimoyo, Moçambique. Purpurröd Rubellite ca. 4,80 ct. Mått 12 x 10mm. Omgiven med diamanter, TDW ca.. 0,30 ct. Huvudet mäter 14 x 12 mm. Guldmonterad, stämplad 'R&C, 750, Birmingham'. Fingerstorlek N.5. Vikt 4,4 g. Inrymt i en Rocks & Co. smyckeskrin och ett Shimoyo Rubellite-häfte.

Mycket bra skick. Mycket lätt ytslitage på fästet. Verkar oanvänd.

Tema

A Collection of Coloured Gemstone Jewellery

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 585