MATSERVIS, porslin, "Else", "Sylvia" och "Hortense", 100 delar, Rosenthal, 1900-talets första hälft.

366824. MATSERVIS, porslin, "Else", "Sylvia" och "Hortense", 100 delar, Rosenthal, 1900-talets första hälft.

22 mattallrikar, diameter 25 cm
12 djupa tallrikar, diameter 25,5 cm
12 mindre djupa tallrikar, diameter 21,7 cm
10 förrättstallrikar, diameter 22 cm
11 assietter, diameter 17,5 cm
9 uppläggningsfat, längd 23-44 cm
2 uppläggningsskålar, längd 21 cm
2 såsskålar
9 kaffekoppar
11 fat.

Bruksslitage
Enstaka mycket små nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 såsskålar
9 kaffekoppar
11 fat.

Bruksslitage
Enstaka mycket små nagg.

Limhamns Auktionsbyrå OLD
Antal besök: 2 975