Massiv handgjort hänge i silver, stämplat på baksidan "Wiggers, Handmade Denmark". Kvadratisk form utsmyckad med stavar, kulor och kvadrater samt polerade ametister. Längd med upphängning 5 cm, B 3,8 cm, vikt 49,5 gram.
Modern sällsynt design objekt i mycket gott skick från 1960-talet.
mycket gott skick.
mycket gott skick.