LOCKURNOR, ett par fajans Frankrike 1700-tal. Saint Cloud.

366459. LOCKURNOR, ett par fajans Frankrike 1700-tal. Saint Cloud.

Rik dekor i starkeldsfärger av blommor. På corpus utsparade fält med dekor av herdelandskap och marin, krönta med bandrosetter. På locket ring, hänklar dekorerade med akantusblad. Höjd 21,6 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.

Lagningar, och nagg.
Lösa delar medföljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Lagningar, och nagg.
Lösa delar medföljer.

Antal besök: 942