Rik dekor i starkeldsfärger av blommor. På corpus utsparade fält med dekor av herdelandskap och marin, krönta med bandrosetter. På locket ring, hänklar dekorerade med akantusblad. Höjd 21,6 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.
Lagningar, och nagg.
Lösa delar medföljer.
Lagningar, och nagg.
Lösa delar medföljer.