JULIUS KRONBERG. Faun och Nymf, olja på pannå, osignerad.

365864. JULIUS KRONBERG. Faun och Nymf, olja på pannå, osignerad.

34x26 cm

Julius Kronberg, (1850-1921)

Intyg på baksida

Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott

Tavlan finns omnämnd i Svenska Hem i ord och bilders publikatioin från 1934, sidan 172. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.

Något smutsig.

Gör en kostnadsfri värdering!

34x26 cm

Julius Kronberg, (1850-1921)

Intyg på baksida

Något smutsig.

Antal besök: 3 213