Igor Mitoraj (1944-2014), Grépol, brons med guldfärgad patina, 1978, signerad, numrerad och med gjuteristämpel ”Fonderia Tesconi Pietrasanta”, exemplar 79/250, höjd ca. 31 cm
Den polske skulptören Mitoraj gick på akademin i Krakow med Tadeusz Kantor och studerade sedan i Paris. Han fick sitt konstnärliga genombrott 1976 med en utställning i galleriet i La Hune bokhandel i Latinerkvarteret. Efter en vistelse i Sydamerika skapade han sina första skulpturer. Hans ofta enorma figurer finns nu i Paris i La Défense-distriktet, i Rom, Milano, Lausanne, London, Krakow, Scheveningen, Haag, USA och Japan. 1983 öppnade Mitoraj en konststudio i Pietrasanta och har sedan dess bott växelvis i Frankrike eller Italien.
Mindre tecken på slitage.
Mindre tecken på slitage.