GOLVUR, allmoge, signerad M Nils + Son Skumparp 1879.
365285. GOLVUR, allmoge, signerad M Nils + Son Skumparp 1879.
Fodralet daterat 1767, grönmålat med röda lister och delvis förgyllt. Dekor av blomsterkorg och monogram NMP. Lod och pendel samt nyckel. Höjd 213, bredd 43, djup 22 cm.