365266. LAMPBORD, engelsk stil, på hjul, 1900-tal.
Klaffbord på hjul med två uppfällbara klaffar.
Präglat grönt läder. Lös glasskiva. Låda i sargen, parställda ben.
Höjd 53 cm
Längd 42 cm, totalt 71 cm
Djup 37 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen.
Bruksskick, repor
Skinnet med fläckar, märken och slitage
Glasskiva lös.
Höjd 53 cm
Längd 42 cm, totalt 71 cm
Djup 37 cm
Bruksskick, repor
Glasskiva lös.