365241. GOLVUR, rokoko, 1700/1800-tal.
Urtavla märkt "AAS, Mora". Fodral med skuren bladdekor samt påmålat monogram. Höjd 127 cm.
Slitage och skador. Renoverat samt kompletterat nederstycke. Senare bemålning med färgbortfall och krakelyr. Glas saknas.