PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Wöhldorf.

3649001. PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Wöhldorf.

Philipp Karl Seitz (1901-1982), Wohldorf, olja på hårt papper, signerad, titeln på baksidan och inskriven med arbetsnummer '27', ca 19 x 25 cm, med ram ca. 24,5 x 31 cm.

Philipp Karl Seitz studerade vid Nürnberg Art School och flyttade till Hamburg 1928. Han arbetade ursprungligen som kommersiell grafiker, har arbetat intensivt med måleri sedan 1960-talet och har ställt ut regelbundet sedan 1967, bland annat på Galerie Commeter. Han skapade många vyer över Hamburg, det omgivande området och Lüneburger Heide.

Mindre tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre tecken på slitage.

Antal besök: 309