3649001. PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Wöhldorf.
Philipp Karl Seitz (1901-1982), Wohldorf, olja på hårt papper, signerad, titeln på baksidan och inskriven med arbetsnummer '27', ca 19 x 25 cm, med ram ca. 24,5 x 31 cm.
Philipp Karl Seitz studerade vid Nürnberg Art School och flyttade till Hamburg 1928. Han arbetade ursprungligen som kommersiell grafiker, har arbetat intensivt med måleri sedan 1960-talet och har ställt ut regelbundet sedan 1967, bland annat på Galerie Commeter. Han skapade många vyer över Hamburg, det omgivande området och Lüneburger Heide.