364578. SERVERINGSBESTICK M M, 5 delar, "Konge Acorn", Johan Rohde för Georg Jensen, 1900-tal.
Sterlingsliver.
1 uppläggningssked, Längd 20 cm, tygfodral medföljer.
1 skyslev, Längd 17 cm, tygfodral medföljer.
1 ostkniv med rostfritt blad, Längd 19 cm, tygfodral medföljer.
1 konfektsked, Längd 13 cm, (svenska importstämplar).
1 flasköppnare i silver/rostfritt, Längd 11,5 cm.
(Tygfodral till konfektskeden och flasköppnaren medföljer.)
Total vikt för delar i silver 150 g.
Total vikt för delar i silver/rostfritt inklusive fyllningar 112 g.
Sterlingsliver.