MATSERVIS, porslin, "Agne", 90 delar, Rörstrand, 1900-talets första hälft.
364369. MATSERVIS, porslin, "Agne", 90 delar, Rörstrand, 1900-talets första hälft.
18 mattallrikar, diameter 23,8 cm
16 djupa tallrikar, dia meter 23,4 cm
14 förrättstallrikar, diameter 20,7 cm
13 assietter, diameter 18 cm
16 mindre assietter, diameter 15,2 cm
7 uppläggningsfat
2 karotter
2 mindre serveringsskålar
Bringare
Soppskål med lock
9 blandade delar med mindre skador medföljer.
Krackeleringar
En karott med liten lagning
I övrigt mycket fint skick.
13 assietter, diameter 18 cm
7 uppläggningsfat
2 karotter
2 mindre serveringsskålar
Bringare
Soppskål med lock
Krackeleringar
En karott med liten lagning
I övrigt mycket fint skick.