Kistebordet daterat 3/12 1839 och märkt på frontdörr med HKS och MBD.
Dörren spegel föreställande ett landskap med hus och själva ramverkets speglar med målade blomsteruppsatser av tulpan och rosor omgivna av målade fält. Låda ovan dörr är skurna bladstad och målade i grönt, rött, gult och vitt.
Stenskivan är av Komstasten, daterad 1782 och märkt med initialerna PIS LMD samt med 2 hål i hörn för fiskaren skulle kunna klöfta sina fiskekrokar.
Höjd 75 cm, längd 175 cm, bredd 81 cm
Litteratur: Johan Knutsson&Ulla-Karin Warberg: När färgen kom till byn - Målade allmogemöbler från norr till söder 1750-1850, Lund 2014, jämför dekor på skåp från Österlen sidan 198 och sidan 201.
Not. Kistebordet har sitt ursprung i medeltidens och renässansens högreståndsmiljöer på kontinenten. I Sverige har kistebord tjänat som högsätebord sin hade sin främsta utbredning i Skåne, Halland, Småland, Västergötland och södra Bohuslän.
Enligt tidigare uppgift från framlidne museichef Gustaf Åberg, Simrishamn, skulle det endast finnas 3 kistebord av denna höga kvalité på Österlen.
Proveniens: Inköpt i Skillinge 1951/52 för 50 kr av nuvarande ägare tillsammas med sin far.
Slitage och obetydliga retuscher.