VEVGRAMMOFON, Ekophon, samt 15 stenkakor, 1900-talets första hälft.

363769. VEVGRAMMOFON, Ekophon, samt 15 stenkakor, 1900-talets första hälft.

Vevgrammofon med hölje i ek, längd 45 inklusive vev, bredd 33, höjd 34 cm
Stenkakor med artister som Snoddas Nordgren, Sune Waldimir och hans orkester, Olle Johnny, Duke Ellington, Charles G Widdén, Lasse Gullins Quartet, Bob Crosby, Jack Hylton, Dansorkester Arena, Helge Lindbergs orkester, Georg Enders orkester, Brita Borg, Beniamino Gigli.

Trähölje med repor samt små sprickor, fodral till stenkakor med skador, ej genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 702