SYBARONER, 2 st, TRÅDVINDA samt EGGJÄRN, 1800-tal.
363767. SYBARONER, 2 st, TRÅDVINDA samt EGGJÄRN, 1800-tal.
Sybaron, metall, höjd ca 10 cm.
Sybaron, metall, dekor av fågel, höjd ca 12,5 cm.
Trådvinda, metall och trä, höjd ca 22 cm.
Eggjärn, metall, höjd ca 6 cm.
Slitage, tyg med skador. Fågeln saknar nåldynan samt dekordel
Senare knopp på eggjärn. Metalldelar anlupna.