HEINRICH HILLER (1846-1912). Dorfplatz.

3634178. HEINRICH HILLER (1846-1912). Dorfplatz.

Heinrich Hiller (1846-1912), bytorg, olja på duk, signerad, ca. 52 x 92 cm, med tung stuckaturram ca. 88 x 126 cm

Mellan 1866 och 1900 dök olika målningar av Heinrich Hiller upp i stora akademiutställningar i Tyskland. Utifrån hans motiv har han genomgått många studieresor, bland annat till England, Irland, Italien, samt till Prag och Nord- och Östersjön.

Små tecken på smuts och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 624