MUSEUMSKNAPPSAMLING, ca. 2600 bitar, DRAGON KNAPPAR, GLAS KNAPPAR, BOX KNAPPAR.

362530. MUSEUMSKNAPPSAMLING, ca. 2600 bitar, DRAGON KNAPPAR, GLAS KNAPPAR, BOX KNAPPAR.

Knappar... bär också en egen historia, precis som konstverk i allmänhet. Samlingen som erbjuds visar denna mångfald.
Den historiska utvecklingen av knappar var i grundfärgen. Detta var ett slags dekorerat lås för att häfta kläder tillsammans, med den äldsta daterad till 3: e århundradet. före Chr. Är daterad. I kursen ersattes fibulaerna med gags. Gags gjordes av ben, stenar och djurtänder. Denna uppfinning specificerades alltmer upp till brons- och mässingsknappar - som vanligtvis var reserverade för adeln eller dignitärer.
Viktiga knapp fästen var i 17/18. 1800-talet Frankrike (Bouttonier), England och Italien.
Samlingen som erbjuds här inkluderar ögonknappar, hålknappar, vridknappar (I fallet med garnknappen styrs linne eller bomullsgarn runt en metallring i stjärnform tills en sluten yta bildas. Eftersom garnknappar traditionellt har använts (åtminstone sedan 1700-talet) för tvätt, finns de nästan uteslutande i vita) glasknappar, jugendknappar, organiska knappar, barnknappar och industriellt tillverkade samtida knappar. Samlingen omfattar totalt nästan 2600 olika modeller.

En speciell egenskap hos denna samling är området ”drakknappar”. Den kinesiska draken är en gammal symbol för makt och lycka. Tidigare betraktades draken som en symbolisk bild av den kinesiska kejsaren. De presenterade bitarna är gjorda av ben och organiska material samt olika metalllegeringar.

Mycket bra tillstånd av bevarande. Alla ”knappböcker” och uppslagsverk som tillhör denna samling levereras också.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 832