362390. FAT och TALLRIKAR, ett par, porslin. Kina Qianlong (1736-95).
Oktogonal form, emaljfärgsdekor i famille rose av pagoder i sjölandskap. Längd 21,5 cm och 36 cm.
En tallrik med kantspricka. Kantnagg, smärre dekorslitage. Kantretuscher på fatet.