FAT och TALLRIKAR, ett par, porslin. Kina Qianlong (1736-95).

362390. FAT och TALLRIKAR, ett par, porslin. Kina Qianlong (1736-95).

Oktogonal form, emaljfärgsdekor i famille rose av pagoder i sjölandskap. Längd 21,5 cm och 36 cm.

En tallrik med kantspricka. Kantnagg, smärre dekorslitage. Kantretuscher på fatet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 679