SKÅP, "Krus", Yngve Ekström, Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal.
362372. SKÅP, "Krus", Yngve Ekström, Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal.
Fanerat i teak. Ett par luckor med reliefdekor, bakomliggande hyllor. Överdel med glasade dörrar. 2 lådor. Sockel klädd med svart läder. 2 nycklar. Längd 100, bredd 46, höjd 188 cm.