AKSEL LINDSTRÖM. olja på duk och pannå, 3 st, signerade Aksel.

362334. AKSEL LINDSTRÖM. olja på duk och pannå, 3 st, signerade Aksel.

Författaren och konstnären Aksel Lindström var född i Rossbol i Lockne socken år 1904. I tjugoårsåldern utvandrade han till Amerika
olja på pannå, utsikt från ett fönster, 24 x 21 cm
olja på duk, gatumiljö, 23 x 17,5 cm
olja på pannå, utsikt över gården, 22,5 x 21 xm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Herrljunga Auktionsverk
Antal besök: 2 275