361897. BYRÅ, Gustaviansk stil, så kallad Hauptkopia, trä med marmorskiva, 1900-tal.
Rik intarsia. Mässingsbeslag. Tre lådor (nyckel saknas till den översta men är olåst).
Längd 110,5 cm.
Bredd 47,5 cm.
Höjd 80 cm.
Bruksslitage, fläckar, smärre fanérskador, lackkrakelyr.
Nyckel/nycklar finns.