CYKEL, "stadscykeln", Monark-Crescent AB, 1960-tal.

3615992. CYKEL, "stadscykeln", Monark-Crescent AB, 1960-tal.

Allmän benämning på cykeln var "stadscykeln". Enligt uppgift en present 1967, samt att modellen fanns i tre utföranden (färgställningar). Enligt uppgift skall denna vara unik med den färglösa lacken.

Beskrivning; Cykeln kan demonteras till två delar genom ett enkelt handgrepp för att lätt kunna medföras t ex. i bagageutrymmet i bil. Styrstången och sadeln är fästade med vingmuttrar för att lätt kunna lösgöras.

Bruksslitage, originalutförande.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 318