Signerade och utsedda verk: Utsikt från Brühls terrass till den tidigare Frauenkirche (Malerwinkel) och ångbryggan på Brühls terrass med utsikt över den katolska domstolskyrkan. Varje signerad nedre högra, inskriven på passe-partout. Daterad omkring 1950, original inramning. Mått ca. 22,5 x 39 cm.