UPPLÄGGNINGSFAT, samt skål, 3 delar, porslin, "Blå eld", Herta Bengtsson, Rörstrand.

361472. UPPLÄGGNINGSFAT, samt skål, 3 delar, porslin, "Blå eld", Herta Bengtsson, Rörstrand.

2 uppläggningsfat, ett vitt och ett blått längd 39,5, bredd 27 cm
Skål längd 25,5, bredd 18,5, höjd 10 cm.

Det vita fatet med krackeleringar samt missfärgningar, de blå delarna med smärre slitage samt smärre repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 935