361165. VAGNSLYKTOR, 2 st, 18/1900-tal.
1 lykta för stearinljus; mässing, koppar och järnplåt, 2 sidor glasade, det röda glaset med slipad dekor. Höjd 44 cm.
1 lykta ombyggd till elektrisk belysning; järn-/bleckplåt, 2 sidor glasade. Höjd 50 cm.
Ålders- och bruksslitage.
Ett av glasen i lyktan med elektriskt ljus med spricka.
Funktionskontroller ej utförda.
Väggfästet till lyktan med elektriskt ljus sekundärt.
Ålders- och bruksslitage.