STOLAR, 4 st, "Själevad", modell Carl Malmsten, 1900-talets senare del.
360831. STOLAR, 4 st, "Själevad", modell Carl Malmsten, 1900-talets senare del.
Rygghöjd 81 cm.
Stomme i furu.
Tillverkade vid Capellagården, Vickleby, på 1960/70-talet som elevarbete.
Proviniens: säljarens fader var lärare vid Capellagården.
Ålders- och bruksslitage.
En sits med hål i klädseln.
Rygghöjd 81 cm.
Stomme i furu.
Ålders- och bruksslitage.
En sits med hål i klädseln.