360768. STEKFAT och TALLRIKAR, 14 delar, flintgods, sannolikt England, 1800-talets andra hälft.
Dekor i form av kineserier och lotusblommor.
8 st flata tallrikar, diameter 26 cm.
5 st förrättstallrikar, diameter 22,5 cm.
Stekfat, längd 47 cm.
Bruksslitage, flata tallrikar och förrättstallrikar med nagg.