360106. BRUNO LILJEFORS. Tjäderspel, olja på duk, signerad och daterad 1923.
65x50 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott
Tavlan finns omnämnd i text och bild i Svenska Ord och Bilders publikation från 1934, sidan 169 och 172. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.
65x50 cm