TESERVIS, 37 delar, "Neapel", Arthur Percy för Uppsala-Ekeby, 1900-talets mitt.
360103. TESERVIS, 37 delar, "Neapel", Arthur Percy för Uppsala-Ekeby, 1900-talets mitt.
10 koppar; Diam 11, Höjd 6 cm.
12 fat; Diam 17 cm.
11 assietter; Diam 19 cm.
1 kanna med lock; Höjd 13 cm.
1 sockerskål med lock; Höjd 9 cm.
1 gräddkanna; Höjd 7 cm.
1 vas/kanna; Höjd 16 cm.
Ålders- och bruksslitage.
Krackelyr förekommer.
1 kopp med kantnagg.
1 assiett med obetydlig nagg.
12 fat; Diam 17 cm.
11 assietter; Diam 19 cm.
1 kanna med lock; Höjd 13 cm.
1 gräddkanna; Höjd 7 cm.
1 vas/kanna; Höjd 16 cm.
Ålders- och bruksslitage.
Krackelyr förekommer.
1 kopp med kantnagg.
1 assiett med obetydlig nagg.